Πρόκριση αλά…ελληνικά (video)

Την πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ, πανηγυρίζει η Ολλανδία, που επικράτησε 2-1 του Μεξικού, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χούντελαρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όπως ακριβώς, δηλαδή, σκόραρε ο Γιώργος…

Σαμαράς απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού, περνώντας την Ελλάδα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πλέον, οι «οράνιε», θα είναι ο αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας, σε περίπτωση που καταφέρουμε να πάρουμε την πρόκριση στα προημιτελικά, κόντρα στην Κόστα Ρίκα, απόψε.

Όσο κι αν ο Γκιγιέρμο Οτσόα προσπαθούσε με… νύχια και με δόντια να στείλει το Μεξικό στα προημιτελικά του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου, όσο κι αν οι παίκτες του Μιγκέλ Ερέρα είχαν εξουδετερώσει τους Ρόμπεν, Σνάιντερ και Φαν Πέρσι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, η Ολλανδία… αποδείχθηκε εφτάψυχη.

Ο Τζιοβάνι Ντος Σάντος είχε ανοίξει το σκορ στο 48ο λεπτό, όμως στο 88″ και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όλα ήρθαν… τούμπα και το σύνολο του Φαν Χάαλ συνεχίζει την πορεία του στον φετινό θεσμό που διεξάγεται στη Βραζιλία.

Για πρώτη φορά, επίσημα, υπήρξε cooling break στο ημίωρο του κάθε ημιχρόνου, προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες που αγωνίζονταν υπό έντονη ζέστη και υψηλά ποσοστά υγρασίας.

Τραυματίας, μόλις στο ένατο λεπτό αποχώρησε για τους «οράνιε» ο Ντε Γιόνγκ.

Το ματς:

Για τους Μεξικανούς ήταν πολύ πιο εύκολο να προσαρμοστούν άμεσα στην πολύ υψηλή θερμοκρασία και την υγρασία της Φορταλέζα, για να μετατρέψουν αυτή την κατάσταση σε… αβαντάζ έναντι των Ολλανδών. Οι «οράνιε», σχεδόν… εξαφανισμένοι και σε καμία περίπτωση όπως τους είχαμε συνηθίσει στη διοργάνωση, έδιναν μεγάλη μάχη να μπουν στο γενικότερο κλίμα, αλλά και αυτό του παιχνιδιού. Η ομάδα του Μιγκέλ Ερέρα είχε τον απόλυτο έλεγχο, «έτρεχε» τους παίκτες του Φαν Χάαλ και κυρίως τα μετόπισθεν των Ολλανδών που ήταν μια ταχύτητα κατώτερη και στο 17″, ο Έκτορ Ερέρα είχε την πρώτη, εξαιρετική ευκαιρία με συρτό σουτ που πέρασε λίγο άουτ από το ημικύκλιο της περιοχής.

Στο 21″, ο Ερέρα ζήτησε πέναλτι για επικίνδυνο παιχνίδι των αμυντικών της Ολλανδίας σε προσπάθεια να πάρει μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως, ο ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Ακόμα κι όταν οι «οράνιε» προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν κάπως τη μπάλα, αρκέστηκαν σε παράλληλο παιχνίδι, χωρίς καμία ουσία. Ο Φαν Πέρσι στο 27΄έκανε κακό σουτ με το δεξί έχοντας βρεθεί – για πρώτη φορά – σε καλό σημείο εντός περιοχής και το πολλαπλό μαρκάρισμα πάνω στον Ρόμπεν, που δεν μπορούσε ούτε να χρησιμοποιήσει την την σβελτάδα του, απέδιδε καρπούς. Βέβαια, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, ο άσος της Μπάγερν Μονάχου σωστά ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή που του έγινε από τον Μορένο, φάση στην οποία ο Μεξικανός μπακ τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο…

Αυτό που δικαιούταν βάσει απόδοσης, το Μεξικό, το πήρε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού, ο Τζιοβάνι Ντος Σάντος, με ωραίο κατέβασμα και αριστερό σουτ στην κίνηση, νίκησε από μακρινή απόσταση τον Σίλενσεν για το 1-0! Ζηλεύοντας από τον συμπαίκτη του, ο Περάλτα στο 56″ δοκίμασε κι αυτός το πόδι του από σχεδόν ίδια απόσταση, αλλά αυτή τη φορά ο Σίλενσεν δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει. H πρώτη, εξαιρετική ευκαιρία για την Ολλανδία ήρθε στο 57″, με τον Ντε Φρέι εξ επαφής να κάνει την προβολή από εκτέλεση κόρνερ και τον Οτσόα να αποκρούει, για να απομακρυνθεί η μπάλα από το αριστερό του δοκάρι! Το γκολ του Ντος Σάντος, είχε αναγκάσει τους «οράνιε» να πιέσουν και να πάρουν μέτρα στο γήπεδο. Βλέποντας αυτό, ο Μιγκέλ Ερέρα προσπάθησε να οχυρώσει την ομάδα του, διατηρώντας όμως τις πιθανότητες να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Όσο κι αν ο Ρόμπεν… έτρεχε και κατέβαζε τη μπάλα στην περιοχή του Μεξικού, όσο κι αν τον σιγόνταρε ο Κάουτ από την πλευρά του, ο Φαν Πέρσι παρέμενε αδρανής και δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Οτσόα. Ο τελευταίος απέκρουσε το χαμηλό σουτ του Ρόμπεν στο 74″, σε ατομική ενέργεια του διεθνή εξτρέμ της Μπάγερν Μονάχου, που πλέον είχε… απηυδήσει και δεν ήξερε τι άλλο να κάνει. Οι εμπνεύσεις του και τα χιλιόμετρα που «κατάπινε», δεν μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά από τη στιγμή που δεν είχε βοήθεια, και τελικά, το γκολ της ισοφάρισης, ήρθε από στημένη φάση. Στο 88″, από εκτέλεση κόρνερ, ο Φαν Πέρσι έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Σνάιντερ με ξερό σουτ, έκανε το 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Αριέν Ρόμπεν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Ράφα Μάρκες και ο Χούντερλαρ εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1 και την πρόκριση της Ολλανδίας.

Που κρίθηκε: Στις αστείρευτες δυνάμεις, την έμπνευση και τις… χορευτικές κινήσεις του Αριέν Ρόμπεν, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μπορεί το πέναλτι που κέρδισε από τον Μάρκες να ήταν… λιγότερο πέναλτι από αυτό για το οποίο παραπονέθηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά το γεγονός πως είχε την αντοχή να κάνει την ατομική ενέργεια στο κρίσιμο σημείο, να μείνει όρθιος στο πρώτο μαρκάρισμα του αντιπάλου του και την κατάλληλη στιγμή να τον αναγκάσει να τον ανατρέψει, έκαναν τελικά τη διαφορά.

Ο MVP του : Ο Αριέν Ρόμπεν, έκλεψε τον τίτλο από τον Γκιγιέρμο Οτσόα. Ο διεθνής άσος της Μπάγερν Μονάχου, όσο κι αν προσπαθούν οι αντίπαλοι να τον «εξαφανίσουν» από το γήπεδο, δεν κουράζεται ποτέ, έχει πάντα αντοχές και ιδέες για να κάνει το κάτι παραπάνω που θα βοηθήσει την ομάδα του και το έδειξε με την κίνηση και το πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολλανδία: Σίλενσεν, Φλάαρ, Ντε Φρέι, Μπλιντ, Ντε Γιόνγκ (9″ Μάρτινς Ίντι), Φαν Πέρσι (75″ Γιαν – Κλαας Χούντελαρ), Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φερχέχ (56″ Ντεπάι), Κάουτ, Βίναλντουμ

Μεξικό: Οτσόα, Ροντρίγκεζ, Σαλσίδο, Μάρκεζ, Ερέρα, Λαγιούν, Ντος Σάντος (61″ Ακίνο), Μορένο (46″ Ρέγιες), Γκουαρδάδο, Περάλτα (75″ Ερνάντες), Αγκιλάρ